Public Forums


Choose Topic

Welcome Forum

Active Roster

Media

Sponsors

MHOF Inductee List 2006

Masters Hall of Fame Event 2006 - Inductee List

The following martial artists were nominated and inducted
into the following categories for the 2006 Masters Hall of Fame:
 
Outstanding Male Sparring Award
  Sensei Russell Anamizu
 
Outstanding Male Weapons Competitor of the Year
  Sensei Vince Labinpuno
 
Outstanding Female Competitor of the Year
  Sensei Tamika K. Simmons
 
Outstanding Male Competitors of the Year
spacer image Sensei Shea D. Gipti spacer image Ali Fakourfar
 
Outstanding Female Students of the Year
  Sensei Christina Blohm
Sifu Eva V. Gomez
Sensei Amy Lynn
  Kumu Lua Michelle Manumaleuna
Associate Instructor Daima Phipps
 
Outstanding Male Students of the Year
  Sensei Mark Cox
Kumu Lua Richard de la Fuente
John Johnson
Justin Allen Jones
Shodan Lindsay G. McKay
  Kumu Lua Jason McNeeley
Sifu John Ortiz
Glen Padilla
Kubbi Shane
Master Alfred Tim Tim
 
Outstanding Instructors of the Year
  Sensei Dorian Carrillo
Black Belt Jiu-Jitsu Joao Cunha
Sensei Tony Mejia Deziga
Steven Jackson
Supervisory Special Agent Chuck Joyner
Sensei Berge "Kip" Kiphulian
  4th Degree Frisco La Lau
Sensei Jorge Lopez
Sensei Eric Manandik
Sensei Bruce D. Nguyen
Shodan (Agapekan) Douglas I. Okada
 
Outstanding Contributions to the Martial Arts
  Sensei Mario Bryson
Shihan 6th Dan Reginald Cephas
Sifu Pierre Ciofassa
Ronald W. Clayton Jr.
Sensei Antonio Cortina
Gunnery Sergeant / USMC Marcos Estrada
Kumu Lua Peter Evans
Sensei Akbar Fakourfar
Shihan Stephen Gallardo
Kyoshi Edgar Garcia
James O. Graham
Sensei George Haines
Sensei Richard Hall
Sensei Kim Henderson
Miguel A. Hierro
Master Dave Hopkins
Renshi Phil Johnson
Sensei Michael D. Kwasigroch
Sensei Tien Le
Sensei Kevin Millinger
Sifu Nafeesa Monroe
  Bert MacDonald
Big John McCarthy
Kumu Lua Jeff McGuire
Sensei - Shichidan 7th Dan Royal Montross
Renshi Patrick S. Nash
Belle C. Okada
Annette Olivas
Romeo Pascual
Sergeant Dennis Quiles
Sensei Bolivar Ramirez
Godan 5th Dan Eugene Reid
Officer Todd A. Rheingold
Sandan Margaret Robinson
Sifu Joe Rotell
Louis Salseda
Shidoin H. J. (Joe) Schreyer
Sensei Michael L. Smith
Sensei Casey Tabura
Sensei Kirk Thompson
Sifu William F. Webber
 
Pioneer Awards
  Renshi Jose David Hernandez   Shihan Mark Parra
 
Humanitarian Awards
  Master Gerald Yukio Collins   Humanitarian Arnold Nerenberg
 
Life Achievement Awards
  Shihan Morteza Alborzi
Kumu Lua Ronald Burns
Shihan Eugene S. Fodor
Master Daniel Jackson
Tony Kull
Master Bill Mailman
Farrokh Moshfegh
  Master Dennis A. Mortensen
Kumu Lua Greg Shaner
Sifu Joseph R. Solis
Associate Master of The Art Willy Steele
Dr. Nina Hopkins Sugawara
Kancho Rudy H. Torres
Master Angel A.A. Velazquez
 
Grandmaster Award
  Sijo Jim A. Miller
 
Golden Life Achievement Awards
  Sensei James Hughes   Sensei Richard Kuboyama
 
Platinum Life Achievement Awards
  Sensei - (9th Degree Judo) Jesse L. Jones   Kyo-ju Vincente Abello Tinga

    JuggleMail