Public Forums


Choose Topic

Welcome Forum

Active Roster

Media

Sponsors

2014 Masters Hall of Fame Inductees

Budo Award

Grandmaster David Hebler

Professor Doug Jones- Wun Hop Kuen Do / Kajukenbo

Sensei Joe Ordaz- Lima Lama

 

Golden Lifetime Achievement Award

Shihan Zahalea Shaw Anderson - Sanues-Ryu

Professor Adam Lawrence Armstrong       

Kyoshi Darin Tate Babao Mahato/Shorin-Ryu Karate Do

Master John Edward Baetabundio - Kenpo Karate

Founder, Professor & Soke Bobby S. Barbieri San - Sei Bu Self Defense System

Shifu Remilio Bogdanski  - Gong Fu

Master Gene A. Bradford - Okinawan & Lima Lama

Grandmaster Les Caddel - Sandokan Martial Arts System

Grand Master James Camacho - Kyokushin

Master Ariel Flores Cochran - Kali Jukune Do

Hanshi Michael Coleman Wa No Michi Ryu - Karate Kobudo

Dr. Reggie Dehnad - Jujitsu

Grandmaster Michael Delmar - Tang Soo Do

Grand master Moshe H.DiRienzo - Kapap

Master Rick Doss - Moo Duk Kwan/Taekwondo

Grand Master Sergio Dowd -TKD

Sensei Isao Gary Ellis         

Sensei Douglas R. Englen

Master Steven Frank - Tae Kwon Do

Sensei Yogen Galisko

Hanshi Roger A. Guerra

Hanshi Santiago Hundon - Hoteikan System

Master John Hutchison          

Master Richard Ingebretsen - Dynamic Combat Methods

Sigung Oj Jarrett - kajukenbo

Masters Gilbert Jepperson             

Master RainerKiersnowski     

Master Doreen Latosa

Master Barney Maesaka                

Master Erick Mancia

Soke Keyvan McGann - Nippon Kabi-Budo

Mr. A. C. McGee - American Kenpo

Grandmaster Brian Medina        

Professor Joey Mosses                  

Master Bradford Mungroosing        

Master Chuck Namacho                

Master Steven Oliviere               

Gat Puno Obon Peoples                 

Grandmaster   Zena Peterson       

Grandmaster Daniel Rainey Jr.     

Master John Ryan  

Master Ron Schulte

Grandmaster Richard Schumann          

Grandmaster Rene St. Clair

Grandmaster Clarence Tsutsui - BKF KENPO

Grandmaster Cecil Van Donk - Hawaiian KENPO

Master Steve Velez - American karate

Master Instructor: Professor James Woodson - Small Circle Jujitsu

Professor Hans - Danzan-Ryu Ju Jutsu

 

Humanitarian Award

Tara Cardinal

Sensei Shanne del Rosario - Brazilian Jiu-Jitsu / Muay Thai

Instructor Robin Jhon (John)

Sensei Nick Ralph Moran - Shotokan / MMA

Sensei Mike O'Hearn - Judo- Tae Kwon Do

 

Life Achievement Award

Sensei Thomas G.Burke    

Master George Buruian - Karate

Mr. Jeff W. Clark Okinawan Shorin Ryu

Kwan Jan Nim Veronica De Santos Tae kwon Do

Master Steve DelCastillo      

Sensei Liamatua DUCE’ Faauli - KAKUBO

Sensei Jay Farrell

Professor Glen Fraticelli  - Kajukenbo

Sensei Ralph Gracie - Jujitsu

Sifu Mehdi Hakik - Hawaiian Kenpo Karate / Kajukenbo

Suro Emanuel Hart    

Renshi Juan Carlos Ibarra - Ninjutsu

Sensei Prince Loeffler - Matsubayashi Shorin Ryu

Professor Jamie Mathews              

Master Winston Matthews - Universal Karate System

Sensei Clay Robert Morton            

Sensei Jim Risinger - Chang Moo Kwan

KRU Steve Rodarte - Muay Thai Kickboxing/ Kenpo

 

Living Legend

Mr. Ronald Avery - Modern Reactive Shooting

Master Cissy Baird-Nacua -Suh Do Kwan

Sensei Darren Choo  

Sensei Peter Cunningham - Chito Ryu

Shihan Albert Fabian - Aikijujitsu

Bruce Feigenbaum - Tae kwon do

Sensei Bruce Feigenbaum - Tae kwon Do

Grandmaster Hal Haywood - Kuru Bushi Kai Karate Do kempo

Master Chris Herrman - Kempo

Kru Colin Oyama - Muay Thai Kickboxing

Sensei Richard Poage - Shorin-ryu

Grand Master Joe Robaina - American Cane Self Defense

Master T. J. Storm - Arashi-Ryu Karate

 

Outstanding Contributions       

Marie Choi Muay Thai

Lu Dwyer none

Sensei Robert Follis - Brazilian Jiu Jitsu

Randolph Gordon               

Sensei Phil Guerrero - Okinawan & Lima Lama

Sensei Michelle Guerrero - Kakubo

Pioneer Award Torin Hill        

Ajay James

Sensei Scott Kent - Muay Thai Kickboxing

Ray Kodani

Living Legend Award Kyle Lamb - Viking Tactics, Founder & President

Sifu Curtis Letson - Kuntao Silat, Kung Fu, Internal Arts

Grand Master Byron Mantack      

Grand Master Gustavo Martinez            

Sensei Jeffrey Meyer - Tae Kwon Do

Sifu - Tai Chi 24 Kick Master C.Jah-Amen Moble - Yang Style Tai Chi

Sensei Phillip   Otterman JKA

Sensei Stephen Quadros II             

Ben Ramsey          

Robert Raney

Sempai Tiffany Richards - kenshodo

Sifu Martial Arts History Museum Sifu Matsuda Matsuda - Monkey Kung Fu

Master Larnell Stovall -  Kuro Bushi Kai Karate Do Kempo

Sensei Christine Toledo - Muay Thai Kickboxing

Master Rocky Twitchell              

 

Sensei Tyler Warren - Wado-Ryu

 

Pioneer Award

Master Rodrigo Botti - Jiu-jitsu

Grandmaster Brian Brey'e

Ewart Chin - Kung Du

Cane Master Thomas Forman - Cane System

Master Bob Gomez - kajukenbo

Robert Murphy

George Wilhelm - Chang Hun Tae Kwon Do

Sifu Tim Wright - Kung Fu

Sensei Elaine Yamano - Shorin Ryu

 

Platinum Life Achievement

Professor Bob Anderson - Kajukenbo

Grandmaster   Alfredo Bandalan            

Master Dan Cepeda              

Master Fred Cepeda              

Soke Kancho Peter Cusin - Budoshindokai Karate Do

Grandmaster Mike Delmar

Grandmaster Leo Fong      

Coach Willard Ford - Modern San Soo/Boxing/MMA

Senior Master Professor Bryan Fung - Hawaiian Kenpo/Kajukenbo/Sil Lum Gung-Fu

Guro Mario Gajo     

Professor Robert Gonzales - Kajukenbo

Grand Master David Grago - Ch'uang Pai - Souther Shaolin Kung Fu kuosh

Grand Master Sid Lopez - Kajukenbo

Grandmaster Mel Lopez     

Senior Grand Master Tony Martinez Sr. - Chinese Kempo Karate

Grandmaster Robert Mitchell - American Kenpo

Master Harry Mok     

Sijo Steve Muhammad. Mathematical Fighting Sciences of Sijo Steven Muham

Professor Bradford Namahoe - HAWAIIAN SHAOLIN KEMPO

Grand Master James   Neiman - Kajukenbo

Grand Master  Robert New - Kajukenbo

Soke Fred Peterson            

Grand Master MichaelPick     

Sifu G (Butch) Pierson - Kung Fu San Soo

Grandmaster Raul Ries -     Kung Fu San Soo

Supreme Grandmaster Daniel   Rodarte  -  KENPO / MUAY THAI

Grand Master Joe Rosas - Kenpo

Master Bill Shaw - Han Foo Wa  (Ju-Jitsu, JKD, Kenpo, Taekwondo, Kara

Shihan Karen Sheperd - Karate

Grandmaster Chris Siangco

Lakan Guro Leon Simmons - Kuntaw

Shihan Julius Thiry    

Sijo Carl Totton - Kenpo

Grand Master  Gabe Vargas - Kajukenbo

Sifu Douglas Wong - White Lotus Kung Fu

Sifu Carrie Wong - White Lotus Kung Fu

 

Silver LIfe Achievement Award

Master Narrison Babao

Grandmaster John Bain - GO HOU KAN KENPO KARATE

Sigung Daniel Barreetto         

Guro Wes Bennett - Lucay Lucay Kali/Jeet Kune Do

Grandmaster Mike Bowers

Master Tom Corboy - Kang Chuan Do

Master Mark Fox  

Grandmaster Manuel Francisco             

Sensei Darrell Goodyear                

Master Mark Grove - Ninjutsu

Shihan Rodney Hu         

Shihan Ray Hughes - Wado-Ryu

Renshi Hideharu Igaki        

Suro Jason Inay      

Master Joel Juanitas              

Tagatru Steve Klement                   

Guro Ron Kosakowski - Kun Tao

Carlos  Machados - CMachado Jiu Jitsu

Master Claudio Marrelke                

Master Kirk Mc Cune            

Professor Patrick McDaniels - Ki Do Kan

Guro Mark Mikita - Kali

Master Jeff Nelson - Chung Hun Tae Kwon Do

Tuhon Nick Papanakis          

Hanshi Scott Roberts - Jiu-Jitsu

Professor Michael Samala

Doctor Grant Smith- Hapkido

Grand Master Sonny Syonesa - MUAY LAO 'ZANG SEEK MAI'

Sensei Casey Tabura - Okinawa te/Lima Lama

Sigung Pasqual Urrabazo - Kajukenbo

Grandmaster Jason Velez - Kyuk Sul Do

Master Chuck Zito - - Isshinryu

 

The Award you were Nominated for

Master Michael Reid - Shaolin Kung Fu, Tai Chi, Kuntao Silat

Sifu William Vigil - Kung Fu San Soo/Jujitsu

Grand Master Ted Tabura - Kung Fu San Soo/Jujitsu

Mike Stone - Okinawa Te/Lima Lama

    JuggleMail