Skip to Content

Inductees List 2013

Congratulations to 2013's Inductees!

Bushido Award:

 

Master Jamie Cashion

 

Sifu Eric Lee

 

Grandmaster Robert Parham

 

Professor Michael Sandos

 

 

 

Grand Master Don "the Dragon" Wilson

 

 

Sifu Cynthia Rothrock

 

 

Creating Execellence Award:

 

Kru Lisa "The Black Widow" King

 

 

Golden Lifetime Achievment:

 

 

Sifu David H. de Jesus

 

 

 

Sensei Tyron Asphy

 

 

 

Grand Master Daniel Baker

   

Grandmaster Jackie Cotton

   

Grandmaster John E. Graham

 

 

 

Grandmaster Rooster Machen

 

 

 

Master Robert Potter

 

 

 

Master Jack Fu

 

Humanitarian Award:

 

Sifu Daisy Lapoint

   

Master Alberto Ramirez

 

 

 

Sensei Mario Schapp

 

Sensei Robert Steffen

 

 

 

Sensei Ginger Taniguchi

 

 

 

Leadership Award:

 

David Kamatoy, Kamatoy Media Group

 

 

 

Life Achievement:

 

Instructor Robert Agpoon

   

Master Larry Lee Carter, Ph.D.

   

Sigung Richard Elizondo

   

Master Rommel Gargoles

 

 

 

Masters Bear Loebe

   

Sensei Jayson Mancia

 

 

 

Master Chris Minshew

   

Shifu Remilio M. Olivere

 

 

 

Sigung Ronna Shea

   

Living Legend Award:

 

Sensei Judy Hubbard

   

Sifu Paul M. Sandos

   

Dr. James Meehan, Jr.

   

Outstanding Contributions to the Martial Arts:

 

U.S. Navy Corpsman Seth M. Borrell

     

Sensei Alvin Catacutan

 

 

 

Master David Escaro

   

Sensei Larry Fouts

 

 

 

Master Tony Grosso

   

Kru Yai Ariana Ramirez

 

 

 

Master Charles Shepherd

     

Sensei Carl Van Meter

   

Sensei Johnny Ybarra

     

Masters Magazine

 

 

 

Joe Ordaz

     

Pioneer Award:

 

Sensei Art Camacho

   

Beth Gould

Sifu John Gordon Lewis

   

Sensei Ronald Misko

 

Sifu David M. Morizot

   

Sensei Nick Rubio

 

Honorable William "Bill" Chatfield

 

Professor Girlie Abad

 

Platinum Life Achievement Award:

 

Senior Grandmaster Sid Asuncion

 

Grandmaster Malia Bernal

   

Master Brian Duffy

   

Soke Robert Hill

   

Grand Master George W. Minshew

 

Sigung Manuel Sanchez

   

Grand Master Robert L. Taccia

 

Grandmaster Jerry Weldon

 

Professor Doug Jones

Grandmaster Serguei Kobzev

   

Posthumous Pioneer Award:

 

Great Grand Master Charles Gaylord

   

Great Grand Master Joe Halbuna

   

Great Grand Master John Leoning

 

 

 

Ahgung Tony Ramos

   

Great Grand Master Aleju Reyes

 

 

Posthumous Platinum Life Achievement:

 

   

Master Arturo Petit

   

Silver Life Achievement Award:

 

Master Rick Arnold

   

Sigung Daniel Barretto

 

 

 

Sifu Emanuel Bettencourt

   

Sifu Ronnie Cea

 

 

 

Professor David Coppock

   

Professor Russell Correia

 

 

 

Professor Dasos Efstathiadis

 

 

 

Professor Terry Faircloth

 

 

 

Master Robert H. Herndon, Jr.

     

Sigung Winfried Joszka

     

 

 

Sifu Rob Moses

 

 

 

Grandmaster Abundio Mnuoz

   

Sigung Chris Newbury

 

Professor Joern Tiedge

 

 

 

Professor Michael Timmermann

   

Professor Colin A. Van Deusen

 

 

 

Professor Tara H. Van Deusen

 

Grandmaster Darryl Vidal

 

   

Professor Christian Wulf

     

Master Peter Asco

 

Sensei Tracy Warrener

 

 

 

 



Dr. Radut | page