Public Forums


Choose Topic

Welcome Forum

Active Roster

Media

Sponsors

Masters Hall of Fame Event 2010 

Inductee List

The following martial artists were nominated and inducted into the following categories in 2010 in Anaheim, California:

Date of Event:  June 19, 2010 Anaheim California

Outstanding Contributions:
Percy “Spitfire” Brown       
Expert Kelly Campbell
Renshi Dennis H. Carate
Kraig J. Carroll
Lynda D. Christopher                 
Sensei Matt Cox
Sensei Tirdad Daei
Sensei Edward Flosi
Instructor Cindy Hales
Sensei Stephen Hamilton
Master Joe E. Harvey
Edward Leverich
Kevin Lee Lewis
Dr. Connie L. Malin
Barry Meyer
Elbert D. McAnally
Hai Tang Nguyen
Sifu Vance Pascua
Sabunim Aumauinuuese Puni
Gunnery Sergeant Thurman Purdiman Jr.
Instructor Alia Rothstein
Professor Lana Stefanac
Sensei Matthew S. Wiberg
Eric Williams

Humanitarian Award:
Renshi Roger Boggs
Sensei Don Franks
Master Jason B. Horne
Master Troy E. Jones Sr.
MSGT. Retired Robert E.McBane
Sensei Bruce Nelson
Grand Master Tellias Saucier Jr.

Living Legend Award:
Sensei Sean Amerson
Master Nick Blomgren
Mr.David Dunn
Shihan Geoff Harris
Sensei Mark Mireles
Co-Founder Black Belt Karate Federation Sijo  Steve Muhammad
Renshi Alberto Reyes
William “The Bull” Sriyapai
Sensei Charles Sweigart            
Master  Jason Sterling
Kent Turnipseed
Sensei Jay Zeballos

Life Achievement Award:
Master Dereck J. Alexander Sr.
Grand Master Maria Baird
Robert Foreman 
Mr. Kenneth Lee Herfurth              
Sensei German J. Hernandez 
Cane Master Jose Isidro
Sensei Brian James
Punong Guro/Master Marc Lawrence    
Jeffrey L. Miller
Tuhon Matt Nocerino
John Payton
Shihan Gordon Richiusa                      
Sensei Steven Sereg
Master Michael Sirota
Sensei Don Tsunawaki

Pioneer Award:
Sensei James T. Bollin
Sensei Rob Hartman           
Jessica LeNeave
Kevin B. McDonald 
G. David Ogle
Master Hassan Saiyid
Sensei George “Dave” Sanford
Sifu Ray Sefo
Sensei Bernard Zanoni

Silver Life Achievement Award:
Soke Emilio Bevilacqua
Sensei Zvonko Celebija
Kyoshi-Sensei  Andrew J. Dowdell Sr.
Mike Gillette
Shihan Dane S. Harden
Shihan Linda  L. Pugliese
Grand Master  Felix Roiles                                

Golden Life Achievement Award:
Grand Master Lowell “Bud” Cothern
Bernard Edwards
Grand Master Alexander B. France
Hanshi Joe Hanlin
Master  Dennis R. Hebler
Kidd Jason
Master Robert D. Mitchell
Shihan Shoji Nishimura
Master Ralph Parris
Master Marlin I. Sims
Grand Master Antonio E. Somera
Master Thomas R. Tamaz
Shihan Takeshi Uchiage
Master Larry J. White
Shihan Junki Yoshida

Platinum Life Achievement Award:
Grandmaster Narrie Babao
Grand Master Richard S. Bustillo
Colonel Gerald D. Curry
Great GrandMaster Carlito A. Lanada, Sr
Grand MasterKenneth Penland 
Grand Master David Hebler
Sensei Akio Minakami
Dr. Jim Thomas

Founders Award:
Hanshi Daniel Hect

    JuggleMail